- پنج‌شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

درباره ما

اداره تولید

اداره تولید مرکز آموزشهای الکترونیکی با هدف تولید محصولات آموزش الکترونیکی، از قبییل محتوای دروس،‌خودآزمایی های مربوط و ... فعالیت خود را آغاز نمود.در ابتدا دروس تولید شده عموما از دروس عمومی پرمخاطب بودند که بصورت تک درس و جهت استفاده در دوره های حضوری دانشگاه تهران تولید می شد، که با آغاز دوره های مجازی این اداره به تولید دروس مربوط به دوره ها پرداخت. از دیگر وظایف این اداره انجام تعاملات با اساتید و دانشکده های دانشگاه تهران و فرهنگ سازی آموزش الکترونیکی جهت برگزاری دوره های مجازی می باشد. انجام فعالیت های مربوط به برگزاری دوره های کاربردی نیز از وظایف این اداره می باشد.

در همین راستا اهداف کلی این اداره در دسته های زیر خلاصه شده است:

1-     تدوین و تولید دروس دوره‌های مجازی در رشته‌های مصوب دانشگاهی و در کلیه مقاطع

2-     تدوین و تولید دروس دوره‌های مجازی تخصصی و کاربردی مورد نیاز صنعت و جامعه

نمای آینده اداره تولید

با توجه به برگزاری دوره های مجازی و افزایش دوره های موجود، ‌همچنین تنوع در پراکندگی منطقه ای مخاطبین، اداره تولید در نظر دارد تا با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی آموزش الکترونیکی و زیرساخت های IT کشور، به استانداردی جهت تولید دروس الکترونیکی دست یابد که موجب تسهیل استفاده از دروس توسط فراگیران شود. در همین راستا با توسل به راهکارهایی از قبیل انتخاب درس نمونه، محتوای نمونه، استاد نمونه و ... از طریق نظرسنجی، سعی در شناسایی معیارهای اصلی مورد نظر مخاطبین و تشویق اساتید جهت تولید محصولات آموزشی با کیفیت مطلوب، را دارد.

 

 

 این اداره هم راستا با برگزاری دوره های مجازی,  با در نظر قرار دادن ارتقاء آموزش سنتی با به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در امر آموزش و افزایش کارآیی و اثربخشی آن, بستر استفاده از امکانات سامانه آموزش الکترونیکی را در سطح دوره های حضوری دانشگاه تهران به صورت رایگان تحت عنوان طرح دوره های تلفیقی(blended), فراهم نموده است.

این اداره علاوه بر خدمات فوق, امکان استفاده از سامانه آموزش الکترونیکی را برای آن دسته از اساتید و مسوولین دانشگاه که قصد ایجاد یک محیط تعاملی مناسب جهت انجام پژوهش ها و فعالیت های حرفه ای خود دارند, نیز فراهم نموده است

 

در همین راستا اهداف کلی این اداره در دسته های زیر خلاصه شده است:

1-     تدوین و تولید دروس عمومی و پایه پرمخاطب در دوره های حضوری دانشگاه

2-     فراهم نمودن بستر استفاده از امکانات سامانه آموزش الکترونیکی در سطح دوره های حضوری دانشگاه

3-     فراهم نمودن بستر الکترونیکی غیر درسی برای اساتید و مسوولین دانشگاه جهت انجام برخی تعاملات 

4-     به کارگیری و رواج آخرین و مناسب ترین دستاوردهای نوین یادگیری الکترونیکی در دانشگاه

 

اهداف و وظایف

وظیفه اصلی واحد تولید محتوا

- نظارت بر روند تولید نسخه الکترونیکی دروس از زمان معرفی درس به مرکز تا زمان ارائه بر روی سامانه, ارائه راهکارهای بهینه سازی روند تولید با توجه به استانداردهای نوین تولید   

خدمات واحد تولید محتوا

- حمایت از دانشکده هایی که قصد تولید محتوای الکترونیکی دارند

- توجیه و پشتیبانی اساتید تدوینگر در فرآیند تدوین و تولید

- راه اندازی استودیوی ضبط فیلم و صدا در مرکز آموزش های الکترونیکی

- همکاری با تولیدکنندگان حرفه ای محتوا

- همکاری با سایت های رسمی ارائه دهنده محتوای الکترونیکی

 

وظیفه اصلی واحد دوره های تلفیقی

- فراهم نمودن امکان استفاده از خدمات سامانه یادگیری الکترونیکی در سطح  دوره های حضوری دانشگاه در کلیه مقاطع به منظور توسعه  فرهنگ کاربرد ICT در بین اساتید و دانشجویان، حذف رفت و آمدهای غیرضروری در فرایند آموزش، بهره مندی از ابزارهای مدیریتی و کنترلی در فرایند آموزش و حذف محدودیت زمانی و مکانی جهت تعامل استاد و دانشجو

- فراهم نمودن امکان استفاده از خدمات سامانه یادگیری الکترونیکی در سطح دانشگاه جهت تعامل اساتید و پژوهشگران
خدمات واحد دوره های تلفیقی و متفرقه

- ثبت دروس حضوری در سامانه آموزش الکترونیکی تنها با دریافت کد 9 رقمی درس

- پشتیبانی اساتید متقاضی دوره های تلفیقی

- پشتیبانی دانشجویان دوره های تلفیقی

- تخصیص محیط های تعاملی مجازی غیر درسی به اساتید و پژوهشگران

- پشتیبانی محیط های تعاملی

 

نمای آینده

اداره تولید محتوا و دوره های تلفیقی مرکز آموزش های الکترونیکی در راستای اهداف برنامه دوم و سوم دانشگاه تهران مبنی بر توسعه فرهنگ استفاده از ICT در بین اساتید و دانشگاهیان و استفاده از امکانات فناوری در حوزه آموزش و تحقق گسترش فرهنگ دوفضایی شدن دانشگاه تهران، بر آن شد تا با توکل بر خدای منان و یاری دانشکده ها و پردیس ها پرچم دانشگاه تهران را همچون گذشته سرافراز بر قله های پیشرفت و نوآوری برافرازد.

از این رو با توجه به ارتقاء آموزش سنتی با به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در امر آموزش و افزایش کارآیی و اثربخشی آن, بستر رایگان استفاده از امکانات سامانه آموزش الکترونیکی را در سطح دوره های حضوری دانشگاه تهران تحت عنوان طرح دوره های تلفیقی, فراهم نموده است.

همچنین این اداره در نظر دارد در پی تلاش های کارشناسان خود و پس از استقبال دانشکده ها و اساتید از این خدمات، با استعانت از خداوند متعال و با تولید محتوای الکترونیکی مطلوب گامی در جهت ارتقاء، تکمیل و ارائه هرچه بهتر خدمات خود بردارد.

راهنما

 

تماس با ما

نمونه محتواهای تولید شده